Odvrácená strana Budapešti

16.9.2022   3 minuty čtení

Budapešť jsme navštívili před pár lety. Zvolili jsme úplně skvělý termín a to začátek října, kdy byl krásný podzim a brzy tma, takže jsme si užili město ve dne i v noci. Ubytovaní jsme byli na lodi v Hotelu Botelu Lisa zakotvené na jednom z ramen Dunaje. Bylo to skvělé, v noci úplný klid ráno snídaně s výhledem na řeku, kde plavaly kachny a labutě. Ubytování mělo i jednu drobnou nevýhodu - bylo poměrně daleko od centra, takže jsme museli každý den jezdit autobusem a pak ještě metrem. Jednou jsme trošku zabloudili a dostali se na sídliště na okraji města - viděli jsme tak nejen centrum pro turisty, které je pěkné a plné památek, ale i okraj Budapešti.

Centrum Budapešti - památky, turisté i žebráci

Úplné centrum je krásné, plné turistů, památek a zajímavých míst. Je tam také poměrně hodně žebráků, kteří nás podle velkého foťáku na krku hned odhalili jako turisty a vrhali se k nám. Žebráků a bezdomovců bylo v centru poměrně hodně, až mě to překvapilo - od nás na to rozhodně v takové míře nejsem zvyklí. Zdálo se, že čím víc byla tma, tím jich přibývalo a potloukali se i na stanicích metra přímo v centrum (např. stanice u Markétina ostrova bylo večer celkem dost divných lidí, kteří i něco pokřikovali, když jsme šli kolem).

Okraj Budapešti - škaredé paneláky se spoustou satelitů

V okrajových částech Budapešti sice žebráci a bezdomovci moc nejsou, ale je tam spousta paneláků, které vypadají hrozně. Zdá se mě, že v česku už je většina sídlišť opravena a v rámci možností vypadá celkem slušně, ale okraj Budapešti jako jako česko 20 let zpět. Neviděli jsme jediný dům opravený nebo natřený, všechny byly staré ošuntělé a vypadaly dost použitě. Na druhou stranu na každém domě bylo plno satelitních antén :-) Jen tak mimo: víte jak se poznají světové strany podle satelitů? Všechny satelitní družice létají nad rovníkem, takže satelitní antény v Evropě vždy míří na jih ;-)

Městská hromadná doprava

V centru města jezdí dva druhy metra - Linka 1 a ostatní linky (3, 4, 5). Linka číslo 1 jedí jen ve středu města a jedná se jen o takový malý historický vláček. Zastávky jsou krásné, bíle vykachličkované a napucované. Ostatní linky jsou tak trochu opak Linky 1 - převážně linka M3, kde jezdí staré metro ruské výroby z roku 1980. Vozy jsou otlučené a strašně rezavé, dokonce jsme viděli jeden vlak, který v sobě měl vyloženě rezavou díru.

V Budapešti jezdí i autobusy - jejich stav zvlášť na okraji města je taky dost hrozný. Autobusy jsou většinou staré kloubové Ikarusy z 80. let a není vyjímka, že je autobus uvnitř celý pomalovaný, má potrhané sedačky a úplně špinavou podlahu. A jedna zajímavost: autobusy, které jezdí do kopce na Budínský hrad maj tak slabý a zřejmě i opotřebovaný motor, že kopec sotva vyjedou a je vlastně rychlejší jít pěšky :-)

Budapešť však určitě doporučuji navštívit je to krásně město, my jsme tam byli 3 dny a velká spokojenost! Podívejte se na náš cestopis Budapešť za 2 dny.

Ubytování v Budapešti

Booking.comNové články

Vyhledávač hotelů

Booking.com


Štítky