Nejvyšší lehce dostupné hory v Evropě

17.5.2023   4 minuty čtení

Pokud nejste horolezci, ale láká vás navštívit co nejvyšší horu, pak se vydejte do Švýcarska nebo Francie. V obou těchto zemích se můžete poměrně snadno dostat 2x výše než je naše Sněžka. Pojďme se podívat, kde a jak vysoko se dá dostat bez jakékoliv výbavy, zkušenosti a námahy.

Francie, Aiguille du Midi - 3842 metrů

Na horu Aiguille du Midi se dostanete nejlépe lanovkou z města Chamonix ve Francii. Přímo z města vás tam za pár minut vyveze kabinková lanovka. Po cestě je jedna přestupní stanice, kde doporučuji vystoupit a trošku se aklimatizovat. My jsme tuto “pauzu” neudělali a byla to trošku chyba. Výjezd lanovkou nahoru má totiž dvě záludnosti - teplotu a tlak. Město Chamonix leží v nadmořské výšce 1035 metrů a v létě je dole klidně přes 20°C. Horní stanice lanovky však končí ve výšce 3842 metrů a byly tam 2°C. Když pojedete bez vystoupení v mezistanici, tak nahoře jednak skoro zmrznete a k tomu se vám ještě bude celkem dost motat hlava. Osobně mně výšky nevadí, netrpím závratěmi, nemám problém s kolotoči a ani rychlá jízda v autě na závodním okruhu s profi jezdcem mi nedělala problém - ovšem na Aiguille du Midi se mi vše pod nohami trošku houpalo :-)

Výlet na Aiguille du Midi určitě doporučuji, udělejte si na něj celý den. Na vrcholu se můžete i projít, podívat na horu Mont Blanc a projet se do Itálie vyhlídkovou lanovkou nad ledovcem.
Švýcarsko, Matterhorn glacier paradise - 3883 metrů

Ještě o kousek výš než ve Francii se dostanete ve Švýcarsku. Cesta je sem o trošku složitější než ve Francii. Pokud jedete autem, tak musíte zaparkovat na obrovském centrálním parkovišti ve vesnici Täsch. Odtud dál vlakem do horské vesnice Zermatt a pak několika lanovkami až do Matterhorn glacier paradise. Na závěr ještě výtahem na vyhlídkovou plošinu ve výšce 3883 metrů nad mořem. Protože je cesta zdlouhavá (vlak, město, několik lanovek) nabíráte výšku postupně, takže rozhodně nehrozí nějaké závratě jako v případě Aiguille du Midi. Stejně tak i zima přichází postupně. Na zimu si však dejte pozor a myslete na to, protože my jsme v Täsch měli skoro 30°C a nahoře mrzlo!

V Matterhorn glacier paradise si můžete udělat procházku po sněhu, navštívit muzeum, ledovou jeskyni (ta je skvělá) nebo si zasáňkovat na pneumatikách :-) Nahoře je i restaurace. Kdo by měl dost sil, může si vyšlápnout na horu Breithorn do výšky 4160 metrů. Já jsem to plánoval, ale nakonec jsme to vzdali - nebyl čas ani síla.
Švýcarsko, Jungfraujoch - 3454 metrů

Třetí vysoko položené místo, kam se dá pohodlně dostat je opět ve Švýcarsku. Je to sedlo Jungfraujoch ve výšce 3454 metrů. Dostanete se tam vlakem z města Interlakem (nádraží Interlakem Ost). U nádraží je veliké parkoviště zdarma, takže není problém v klidu zaparkovat, koupit jízdenky a vydat se do hor. Jediným problémem je cena jízdenky, za kterou jsme dali asi 4 tisíce na osobu! Vlak jede pěknou krajinou do stanice Kleine Scheidegg (výška 2061 m), odtud pak už jen prudce do kopce tunelem. Cesta vlakem z parkoviště do cílové stanice Jungfraujoch Top of Europe (nejvyšší železniční stanici v Evropě) zabere asi 2 hodiny. Opět je potřeba počítat, že nahoře je zima a sníh. Po vystoupení z vlaku můžete navštívit vyhlídku, vystoupit na ledovec, jít do restaurace nebo si udělat procházku po sněhu.
Další místa v Evropě

Lanovek na další hodně vysoké hory bude v Evropě (převážně ve Švýcarsku, Francii, Itálii nebo Rakousku) určitě spousta. Tyto jsou však nejvyšší a turisticky nejznámější.
Nové články

Vyhledávač hotelů

Booking.com


Štítky